Wierność gracza
Wierni gracze wiedzą, jaka jest rotacja w mapach strzelanki. Niektórzy mogą być oczywiście przywiązani do pewnych scenariuszy. Wyrażają otwarcie tęsknotę za Z drugiej strony dodawanie albo usuwanie map wpływa na dynamizm akcji, a zapewne graczom właśnie Counter Strike’a na tym zależy bardzo. Trzeba zmierzyć się z nową sytuacją otoczenia, zmienić taktykę czy w ogóle sposób myślenia o sobie, jako o uczestniku gry. Nowe mapy, czy ruchy projektowe w obrębie klasycznych, sprawiają, że CS jest nadal aktywną, sieciową grą, która ma swoich fanów i wielbicieli, i że wśród nich znajdują się ciągle nowi. To razem tworzy aurę sukcesu CS – wraz z całą warstwą fabularną naturalnie.
Zresztą o aktywności twórców gry świadczy chociażby nowa marcowa mapa Anubis, która już w kwietniu miała wprowadzonych parę ulepszeń, jak na przykład poprawiony wygląd niektórych rekwizytów. Zdążyła również być już nagrodzona przez londyńską platformę rozgrywek e-sportowych FACEIT. Tłem dla zmagań sił jest tu małe turystyczne egipskie miasteczko, starożytne. Anubis należy do trybu de, Rozbrojenie bomby (Bomb/ defuse), do grupy map Sigma. Po stronie terrorystów jest Elite Crew, a po stronie antyterrorystów GIGN. Ta formacja oddziału antyterrorystyczny francuskiej żandarmerii narodowej w pełnej nazwie brzmi: Groupe d’Intervention de la Gendarmerie Nationale. (Pozostałe główne tryby CS to: cs, as_ i również es_.)
Poza tym, o czym powyżej, wytrawni gracze są wręcz zobowiązani do bycia na bieżąco z wprowadzanymi zmianami, gdyż często dotyczą one podstawowych reguły gry, jak na przykład jedną z najświeższych wiadomości jest to, że uderzenie granatu może skutkować tylko raz obrażeniami.
O skali drobiazgowości poprawek w mapach świadczą chociażby kwietniowe poprawki do równie nowej co Anubis – mapie Chlorine. Akcja rozgrywa się w Meksyku. Terrorystami są Phoenix Connexion, rzecz odbywa się w parku wodnym, nieczynnym już, o azeteckich nawiązaniach. Tutaj w niecały miesiąc od włączeniu do oficjalnych serwerów gry zmieniono między innymi: w kilku miejscach dodano bambusowe ogrodzenie, zmieniono kolor nieba, rozjaśniono światło i rzekę, dodano rośliny, naprawiono trzask drzwi, jak również zmieniono na FBI frakcję domyślną terrorystów itd.
Mapy – weteranki
Jedną z ulubionych map graczy, którą znają oni od początku, czyli od schyłku XX wieku, jest Vertigo (twórcą jest Chris “Narby” Auty). Należy do trybu Zamach i grupy Sigma. Akcja jej rozgrywa się w Nowym Jorku w USA, zaś terenem konfrontacji terrorystów i antyterrorystów jest biurowiec. Celem antyterrorystów jest zapobieżenie zniszczeniu budynku, zagrożonego detonacją. Niedawno przechodziła pewien lifting: naprawa błędu z lagiem serwera i błędu graficznego. Gracze ponownie, od 2019 roku mogą z niej korzystać w rozgrywkach turniejowych. A przez pewien czas była niedostępna w pełnej opcji – w 2017 roku była zdjęta z puli map uproszczonych. Przywrócenie je do pełnej użytecznościs spotkało się z bardzo dużym pozytywnym oddźwiękiem wśród fanów.
Z mapami związane są operacje, które mają swoją żywotność. Z Veritgo powiązane są mapy operacyjne, jak: Operacja Wildfire, poprzedniczka to Bloodhound, i Operacja Shattered Web, której poprzedniczką była Hydra.
Ponad sto map w sumie tworzy rodzinę scenariuszy CS. Są tu więc i mapy operacyjne, dostępne na czas operacji. Są mapy kooperacyjne, mapy przyznależące tylko do poszczególnych trybów, kurs szkoleniowy, mapy grupy Sigma i grupy Delta, i dalej: Mapy – Podłożenie bomby; Mapy – Skrzydłowy; Mapy – Strefa Zagrożenia; Mapy – Uprowadzeni; Mapy – Wyścig Zbrojeń.
Dużą popularnością i największą rozpoznawalnością cieszy się Dust. Ta nazwa jest kultowa. Mapa kojarzona przez graczy od 2001 roku w pierwotnej wersji, w wersji dwójki od 2017 (jako de_dust2 lub Dust II), twórcą jest Dave Johnston. Dust 2 ma dwa tryby do grania: Uproszczony i Deathmatch. W nowej wersji jest więcej światła i kolorystyki, jednak znane łuki budynków np. pozostały, czy oczywiście dust.
Scenerią tej mapy jest Maroko (podobnie jak w: Dust, Mirage, Shortdust). Akcja jest zlokalizowana w madrasie El Sahrij, co jest nawiązaniem do oryginalnej XIV-wiecznej budowli w Fezie. Ma dwa strefy detonacji.